Podzimní rozjezdy

Oficiálně máme ještě léto, ale já už mám doma jednoznačně podzim. Večer a někdy i přes den se už zachumlávám, na zahradě lovím poslední sluneční paprsky, které už nepálí, ale příjemně hřejí.

Přes všechnu únavu a ospalost jsem se ale pustila do fotografování nejnovějších tkaných plédů a posledních kyanotypií, které už najdete v mém obchodě na Fleru.

Osobně se se mnou budete moct potkat na Dyzajn market podzim, 23. – 24. září na Náměstí Václava Havla v Praze.

 

Pomalé léto

Stánek na prázdninovém Dyzajn marketu. Vaší pozornosti doporučuji především nový výstavní prvek – síť.

Rok poté, co jsem začala se svými výrobky jezdit na trhy, jsem jich musela několik vynechat. Mohly za to více či méně radostné a více či méně stresující události, které se v životě občas stávají. Nejprve mne čekaly svatby přátel a příbuzných – tři víkendy v květnu a červnu tak byly naplněné tancem a hodováním, místo vystavování a prodávání. Svatby byly rozhodně příjemné! Nepříjemnosti a stres přišly se stěhováním. Lépe vyhořet, nežli se stěhovat, jak se říká. A já stěhováním z Prahy na ves v rodném kraji strávila celý červenec.

Už týden tak bydlím ve své budoucí dílně, protože zbytek domu čeká rekonstrukce. Trochu nepohodlí v bytové situaci ale vyvažují samá pozitiva pro tvůrčí proces. Za domem je zahrada, za zahradou sad, a za sadem rybník, a všechny tři jsou plné úžasných rostlin pro modrotisky. Mám také samostatnou zatemněnou sušárnu na chemikáliemi napuštěné textilie – takže nezabírám a nešpiním koupelnu. A pro tkaní si mohu vedle tradičního gauče vybrat také deku na trávníku. Prostě idyla.

S volnějšími víkendy jsem se také po dlouhé době vypravila na trh, prázdninový Dyzajn market o prvním srpnovém víkendu. Uvidíme, jak vyjdou další trhy – teď už na konec léta a podzim.

Trhy na jaro 2017

Sníh začíná odtávat a brzy bude jaro. Na jakých jarních událostech můžete vyzkoušet anniné věci, potkat se se mnou, poklábosit? Ještě se něco rýsuje, ale jisté je zatím toto:

A co sebou budu mít? Pár posledních šál a plédů ze zimy, nový výběr lehkých barevných plédů na jaro (a v podstatě celý rok), nové jarní vzory tkaniček, a když to dobře dopadne, tak i nějaké to překvapení… (držte palce)

Na modrotisky je, bohužel, pořád ještě slabé sluníčko 🙁

Aktuálně – trhy před koncem roku

Ještě než skončí rok 2016, budete mít několik příležitostí přijít si anniné věci osobně ozkoušet, osahat a očichat,
eventuálně si se mnou povykládat o tom jak vznikly či o čemkoliv jiném.

18. – 19. listopadu na Dizajntrh v olomoucké Pevnosti poznání. V sobotu se od 11:30 můžete připojit k mojí dílně „Vyšívat a barvit!“

2.-4. prosince do pražské Továrny na Triangl – Vánoční trhy módy a designu v Holešovicích

17.-18. prosince na Dyzajn market zima na Náměstí Václava Havla v Praze

Budu se těšit na shledanou!

Ukecané placky

Z Davidova videa o tkaničkách jsem byla nadšená! Mluvíme spolu o další spolupráci, o tom, jaké textilie bychom mohli ještě rozhýbat. Ale než něco domluvíme, nemohla jsem se dočkat nějakých jiných rozpohybovaných obrázků a pustila jsem se do animace vlastních fotografií ukecaných broží.

Uznávám, zvuk to má trochu extrémní. Vlastně jsem tenhle autoalarm nejprve stáhla z legrace, ale pak mi přišlo, že k videu sedí. A když teď mívám doma otevřené okno, leckdy takové věci zvenku zaslechnu. Patří to k jaru!

Pokud se vám líbí brože, najdete je tu. Kdybyste chtěli nějakou vlastní na míru, neváhejte se ozvat. A držte palce, ať s Davidem něco nápaditého a pěkného brzy vymyslíme!

Kde to všechno začalo

Já se tady vytahuju s kyanotypií, blýskám exotickými výšivkami, a málem bych zapomněla, kde to všechno začalo. Že na začátku bylo vyšívání. Jako malá jsem vyšívala u poslechu rozhlasu, později u sledování obskurních filmů, na jejichž DVD jsem psala recenze, a konečně u televizních seriálů když už jsem byla zmožená vším ostatním. Vyšívání mně pravděpodobně udrželo duševně (relativně) zdravou a skrz vyšívání jsme se dostala k chuti (při)vydělávat si řemeslem. Nemluvě o tom, že už dvacet let nemusím moc přemýšlet o tom co komu k vánocům, prostě dostanou něco vyšívaného.

Možná vám někdy příště povyprávím o tom, jak jsem zkoušela plést, háčkovat, dělat koberce, paličkovat, batikovat…

Začátky. Jeden z prvních vzorů, které jsem kdy vyšívala. Vycházela jsem z časopisu z nějakých 80. let.
Začátky. Jeden z prvních vzorů, které jsem kdy vyšívala. Vycházela jsem z časopisu z nějakých 80. let. Tady konkrétně na pouzdru na brýle.
Začátky. Další z prvních vzorů. Tenhle konkrétní jsem vyšila snad v desítkách různých barevných kombinací.
Začátky. Další z prvních vzorů. Tenhle konkrétní jsem vyšila snad v desítkách různých barevných kombinací. Buď jako kapsičku se zipem, nebo na kroucené šňůře jako kabelku přes rameno.
Experimenty s barvou. Nabídka českotřebovské niťárny byla vždycky pokušením.
Experimenty s barvou. Nabídka českotřebovské niťárny byla vždycky pokušením.
Kromě barev jsem hledala tvary.
Kromě barev jsem hledala tvary. Najít tvar či linku, které by dobře seděly do výšivky složené z křížků (čtverečků), byla někdy výzva.
A při hledání barev a tvarů často využívala zbytky bavlnek z předchozích projektů.
Při hledání barev a tvarů jsem často využívala zbytky bavlnek z předchozích projektů na menší peněženky či pouzdra.
Některé kousky dnes považuji za jednoznačnou slepou uličku a nikdy jsem se neodhodlala je komukoliv vnutit.
Některé kousky dnes považuji za slepou uličku a nikdy jsem se neodhodlala je komukoliv vnutit.
Jiné kousky zřejmě zůstanou navždy nedokončené.
Jiné projekty jsem opustila protože došla některá z barev, nebo nálada, a zřejmě zůstanou navždy nedokončené.
Přibližně v posledních dvou letech jsem vyšívala téměř výhradně lilie. Bohužel se nepamatuji, kde jsem ke vzoru přišla.
Přibližně v posledních dvou letech jsem vyšívala téměř výhradně lilie. Bohužel se nepamatuji, kde jsem ke vzoru přišla. Kombinovala jsem buď dva odstíny jedné barvy nebo naopak pracovala s kontrastem.
A hledala jsem nové inspirace. Tady například květina podle Williama Morrise, dodnes netuším co s tímhle polotovarem dál.
A hledala jsem nové inspirace. Tady například květina podle Williama Morrise, dodnes netuším co s tímhle polotovarem dál.
Dnes se snažím hlavně o vlastní návrhy, většinou kombinuji dvě barvy, a vyplňuji plochu různých užitkových obalů.
Dnes se snažím hlavně o vlastní návrhy, většinou kombinuji dvě barvy, a vyplňuji plochu různých užitkových obalů.

Tkaničkové video

Kamarád David animuje Lego postavičky. Líbily se mu moje tkaničky. Tak jsme udělali směnný obchod (a já z něj vyšla výborně!). David dostal tkaničky a udělal krátký film. Možná vás bude inspirovat k výměně vašich obnošených nebo monotónních tkaniček! Nové najdete tady. Díky, Davide!

 

Historická fotografická technika na každý den

Jak je člověk jednou zkusí, tak nemůže přestat. Modrotisky neboli kyanotypy. První kousky jsem vytvářela jako kontaktní fotogramy z negativů fotografií, na zatím poslední používám listy rostlin. Podle světelných podmínek za kuchyňským oknem získávám různé odstíny modré, každý kus textilu nese trochu jinak světelné otisky skladů a ohybů.

Ale co pak s těmi potištěnými látkami? Zatím pracuji v omezeném formátu, takže ani možností jak látky zpracovat není mnoho. Zároveň se snažím každý centimetr čtvereční té temné modré využít. Zatím jsem přišla s různými typy malých pouzder, kabelek a peněženek. Zapínané na zip nebo magnetický knoflík, lemované a podšití neobarvenou látkou nebo doplněné bavlněnými poutky.

Napadá vás další použití? Pořád mám nějaké nezpracované kousky, a každý týden nějaké přibývají….

Placky a tkaničky na Fleru

Nevěděla jsem, přemýšlela, a nakonec mě přesvědčila kamarádka. Jsem na Fleru! Zatím se tam rozkoukávám, učím se slang a základy správného chování, ale taky už vystavuju.

Začala jsem tkaničkami, které už nejspíš znáte, udělala jedny černobílé pruhované už potřetí a pak speciálně a nově pro Fler dvoje modrobílé. Vždycky mě baví sledovat, jak velký vzor z bavlněné látky nakonec dopadne na centimetr širokém špagátku, co zbude z velkých puntíků nebo kytek.

Přidala jsem novinku – placky neboli brože. Látkové brože jsem chtěla dělat dlouho, ale nevěděla jsem kudy do nich a co na ně. Jak je vyztužit, jak připevnit špendlík, jak velké…. Zkusila jsem nejdřív pár vyšívaných, pak v kombinaci s tiskem. Jsou celé provedené ručně, takže se dělají pěkně večer při televizi, kdy už se člověku nechce rámusit se šicím strojem.

Takže, zastavte se za mnou na Fleru! Ke každému nákupu plátěný pytlík, který můžete využít na sluchátka, léky, šperky, cvrnkací kuličky…

Modrotisk – první pokusy

Ohyzdná, ale praktická temná sušárna.
Ohyzdná, ale praktická temná sušárna.

První pokusy s kyanotypií, neboli modrotiskem. Na začátku bylo študování návodů a hledání chemikálií, to celkem trvalo. Pak se v noci pokoutně míchalo, máčelo, ždímalo a věšelo do speciálně vyrobené sušárny. Pak se čekalo na sluníčko, mezitím se kupovaly rámečky a tiskly negativy na fólie. Pak se to zase v noci při svíčkách všechno smontovalo. A druhý den, jen co sluníčko popolezlo trochu nahoru, šup s tím na parapet. A po hodině nervózního kousání modrých nehtů, machání a sušení…. tradá! Modrotisk!

Ošklivá krabice suší... pod dekou...
Ošklivá krabice suší… pod dekou…

Nejlepší návod jsem našla tady. Chemikálie jsem nejprve sháněla v krystalickém stavu, to bylo obtížné. Nakonec jsem je na radu jedné dobré duše našla, ale v celkem velkém množství. Koupili vy byste si domů jen tak kilogram kyanoželezitanu draselného? Takže jsem nakonec sáhla po připravených roztocích odtud. Není to žádná láce, po vyzkoušení a vylepšení techniky si koupím to kilo na domácí ředění.

Takhle to dopadne, když v návodu píšou rukavice, zdraví rozum říká rukavice, ale vy si ty rukavice stejně nevezmete, protože co by se mohlo stát, že...
Takhle to dopadne, když v návodu na modrotisk píšou rukavice, zdravý rozum říká rukavice, ale vy si ty rukavice stejně nevezmete, protože co by se mohlo stát, že…

Pak jsem musela přemýšlet, kde v našem jinak báječně světlém bytě najdu tmu, a nejen krátkodobou tmu na zpracování, ale hlavně dlouhodobou tmu na sušení. V koupelně, radili mnozí, netuše, že máme v koupelně střešní okno a je to vlastně naše nejsvětlejší místnost…. Nu, přistoupila jsem k výrobě přenosné temné sušárny. Z velké krabice od vína, šroubovákem díry do ní, provléknout prádelní šňůru, připravit kolíčky, oblepit páskou všude tam, kde by mohlo jen trochu prosvítat.

Po obrázcích špinavých rukou a hnusných krabic konečně něco přitažlivého. Vlevo nahoře původní fotka, vlevo dole její černobílý inverzní obraz, vpravo výsledný modrotisk.
Po obrázcích špinavých rukou a hnusných krabic konečně něco přitažlivého. Vlevo nahoře původní fotka, vlevo dole její černobílý inverzní obraz, vpravo výsledný modrotisk.

Nakonec jednou v noci, při sporém osvětlení, míchání chemikálií. Roztok A + roztok B, vymáchat v tom plátýnka, vyždímat ať šetříme, a pověsit na sušení do krabice. Na čtvrté plátno vyšel jen zbyteček tekutiny, prakticky jsem jím vytřela kelímek, ve kterém jsem barvila. Ale řekla jsem si, proč ne, zkusíme to a uvidíme. Zalepit krabici, ještě pro jistotu zkontrolovat utěsnění všech škvír, a na chodbu s ní, a pro jistotu ještě pod deku.

Asi po 24 hodinách jsem provedla (opět v šeru) kontrolu schnutí látek. Vše se už zdálo suché, ale druhý den jsem měla hodně pochůzek a mělo být zamračeno, tak jsem čekala ještě jeden den.

Tady proces výroby na špatně posledním plátýnku, na které se nedostalo chemikálie. Zleva nahoře po směru hodinových ručiček: původní fotka, její inverzní obraz, hotová kyanotypie a fotka z procesu osvětlování v klipovém rámečku.
Tady proces výroby na posledním plátýnku, na které nezbylo dost chemikálií. Zleva nahoře po směru hodinových ručiček: původní fotka, její inverzní obraz, hotová kyanotypie a fotka z procesu osvětlování v klipovém rámečku.

Další noc už jsem ale ve skoro-tmě připevnila látky i s negativy vytištenými na folie do klipových rámů a takto připravené opět šoupla do krabice. Další den, kolem poledního, hurá s rámečky na sluníčko. Sem tam jsem bleskla fotku procesu, a hlavně se strachovala, co z toho bude. Protože nejdřív byla látka ohavně žlutozelená, a postupně měnila barvu v ohavně šedivou. Asi po hodině byla tak šedivá, že jsem si řekla – dost!

A nastalo velké máchání. V tekoucí studené vodě, dokud netekla čirá voda. A pak ještě na chvilinku do kýble s vodou s trochou peroxidu vodíku. Výsledek předčil, vzhledem ke všemu tomu strachování v průběhu, očekávání. Ale příště to zvládnu určitě ještě líp! Poznámky o době osvitu, a fotografickou dokumentaci na to mám bohatou.

No a než se s vámi rozloučím, přidám ještě odkaz na článek, který mi doporučila na přečtení jiná dobrá duše. Zdá se, že když to nebudu pít, vdechovat a vtírat si to do očí, mělo by být vše v pořádku.

Botostroj

DSCF8547Nerada balím boty na cesty do igelitových tašek. Do nedávna jsem používala různé plátěné pytlíky, v minulosti nasbírané jako obaly k nákupům kabelek, fénů a podobných rozmanitostí. Ale co takhle speciální praktický vak? Inspirace nebyla daleko – v jednom podobném jsem kdysi koupila sandály do terénu.

DSCF8516Zatím jsem vyrobila jeden prototyp tatínkovi k svátku, a dva další ve dvou velikostech – na boty do velikosti 46 (větší, na obrázcích černé pozadí s barevným květinovým vzorem) a do velikosti 40 (menší, na obrazcích z černobílé látky). Drobných balerín nebo sandálů by se do vaku vešly i dva páry. Naopak pro vysoké pohorky nebo kotníkové boty by to chtělo asi zvětšit obvod.

DSCF8545Každopádně ale – dobrá zpráva: ráda ušiju na  míru a z látky dle přání, eventuálně opatřím ručně tištěnou jmenovkou nebo ze stejné látky přidělám další cestovní obaly a organizátory. Stačí se ozvat!

 

Modré pondělí

CZDSCF8200

V rámci oslav velikonoc se prý dnešnímu dni říká modré nebo žluté pondělí. A prý je to první den pro jarní úklid v domácnostech. Co třeba modré obaly ze zbytků a ústřižků?DSCF8199

 

 

Spaghetti

CZDSCF8070

Nově v obchodě na Etsy tkaničky! Nabízím tam tři páry, ale doma v šuplíčku jich mám víc. Různé barvy, různé délky, různé šířky a ráda vám nějaké připravím na míru a podle gusta.

EN

New in my Etsy shop, shoelaces! I chose three pairs for the shop, but at home in my drawer there are more to discover. Different colors, different lenghts, different widths. And I would be more than happy to make a customized pair for you.DSCF8153

Inspirace

IMG_20160312_110003Náměty na výšivky a nápady na nové výrobky se berou ledaskde, třeba i na víkendovém výletě do Budapešti. Nemluvě o neokoukaných obchodech s látkami a drobnostmi, které člověk na cestách potká.

Enrhumé

DSCF7953„Je suis seulement un peu enrhumée.“

CZ

Obaly na kapesníky s širokou barevnou paletou a umírněnými vzory. Název je z francouzského slova pro rýmu a nachlazení. Připomíná mi jednu z prvních vět, které jsem se kdy naučila ve francouzštině – velmi užitečná věta! Celá série je ve dvou velikostech, pro běžné i menší papírové kapesníky.

ENDSCF7930

„Je suis seulement un peu enrhumée“ was one of the first sentences I ever learned in French (very useful, right?). Enrhumé is for those who need a splash of color or merry pattern with their cold. These are made for smaller paper tissues. But I make them for regular ones as well!DSCF7856

Förkylning

CZDSCF7879

První várka obalů na kapesníky – pro rýmu, která ladí k pohovce, povlečení a závěsům. Možná je dokonce ze stejného materiálu. Bavlny, lny a směsi obého různé gramáže, nakoupené ve švédském řetězci s nábytkem. Najdete je v sekci „šité“ na Etsy.DSCF7919

 

EN

First batch of tissue holders – for a cold and sniffles that goe well with your sofa, curtains and linens. Might be even from the same fabric. Cottons, linens and blends of different thicknes, that I got in a swedish furniture chain. Get yours in the „sewn“ section of my Etsy shop.

DSCF7878DSCF7880

 

anniné on Etsy / anniné na Etsy

CZ

Dnes jsem otevřela obchod na Etsy. Pracuji na vystavení výrobků, neváhejte se vrátit do obchodu za pár dní, kdy bude plnější.

EN

Opened a shop on Etsy today. Working on stocking it at the moment, please come back for more later.