Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Průvodce nákupem

Mým cílem je, aby se k vám dostala ta nejsprávnější šála právě pro vás, která nebude kousat, bude vyhovovat velikostí a barvami, bude ladit s vaším šatníkem a zároveň mu dodávat něco navíc. Prostě chci, abyste byli s nákupem spokojení a nelitovali jej, a šálu nosili často a dělala vám radost. Proto pokud moje šály a plédy dosud neznáte osobně, rozhodně doporučuji přečíst si následující řádky, než se rozhodnete nakupovat. Pokud by ale přeci jen bylo něco v nepořádku, samozřejmě máte právo výrobek vrátit

Jedinečnost

Každou šálu či pléd tkám jen jednou. Vracím se k oblíbeným materiálům, barvám, kombinacím, ale vždycky vyrobím kousek který je jinak velký, má jinak uspořádaný vzor, je ve stejných barvách ale z jiného materiálu. Pořád hledám nové materiály a experimentuji. Některé příze se za dobu mého působení přestaly vyrábět, jiné naopak začaly, a ani výrobci příze nedokáží zaručit stoprocentně konzistentní vlastnosti a barevnost. Pokud se vám tedy zalíbila nějaká šála na fotografii ze sociálních sítích, nebo prodaná šála v tomto obchodě, prosím nezlobte se na mne, že už ji nemám. Mohu se pokusit vám utkat podobnou, a naopak můžeme tuto příležitost využít k tomu, aby byl hotový kousek přesně podle vašich představ. Pokud naopak s nákupem váháte, myslete na to, že za pár měsíců se moje nabídka obmění. Určitě doporučuji kupovat jen pokud jste přesvědčeni, že je to ta pravá. 

Pánská nebo dámská? 

Na rozdělení na pánské a dámské oblečení nevěřím. A u šál už vůbec ne. Je mi ale jasné, že každý z nás je jiný a každému může vyhovovat jiná šála. Například někteří rádi nosí pléd přehozený přes ramena, a chtějí, aby jim přikryl bedra - potřebují tedy širší kousek. Jiní hledají spíše delší a užší šálu, která bude konci splývat podél klop blejzru nebo kabátu. U každé šály najdete její rozměry a můžete ji tedy například porovnat se svým oblíbeným kouskem šatníku. 

Standardně nošené šály jsou obecně méně namáhané nežli třeba svetry, takže u nich méně často dochází ke žmolkování. S jednou obrovskou výjimkou, a tou je krátké strniště vousů, které na některé jemnější příze působí jako suchý zip. U výrobků, které jsou díky technologii výroby a složení méně náchylné ke žmolkování, se snažím tuto skutečnost uvádět. Pokud si nejste jistí, zda je pro váš životní styl ta která šála vhodná, nebojte se na mne obrátit, ráda s výběrem poradím. 

Fotografie

Byť se snažím fotografovat šály co nejvěrněji, nikdy se mi zcela nepodaří zachytit barvy jako na přirozeném denním světle nebo plastickou strukturu ruční tkaniny. Každý monitor a displej pak barvy může trochu posunout. Takže je možné, že šála, kterou nakonec doma rozbalíte, bude trochu tmavší nebo světlejší nebo trochu jinak vybarvená, než jste viděli v elektronickém obchodě. Prosím myslete na to, a pokud je pro vás barva klíčová (hledáte například konkrétní specifický odstín), raději přijďte šálu okouknout na některý z trhů nebo do jednoho z kamenných obchodů, a vezměte si třeba kabát nebo jiný svršek, se kterým chcete šálu ladit. Rozhodnete-li se vydat pro konkrétní šálu na trh, napište nebo zavolejte, a já vám ji ráda rezervuji. 

Kousavost

Nejčastěji pracuji s ovčí vlnou. A vlna, jak známo, může být kousavá (pamatujete ten svetr, co vám v dětství nutila babička?). Co už se ví méně je, že není vlna jako vlna. Její kousavost ovlivňuje nejen plemeno ovce, ale také konkrétní zvíře, ze kterého pochází, dokonce konkrétní část jeho kožíšku, dále doba, kdy se stříhá, a způsob jejího dalšího zpracování, od čištění a praní přes předení až k barvení. Samotné materiálové složení tedy nezaručuje, že šála nebude kousat. Pokusila jsem se tedy vytvořit škálu, kterou hodnotím nabízené šály, od těch vyrobených z nevlněných materiálů, až po kousky pro otrlé nositele. Ale pozor, použití škály je založeno na mém subjektivním posouzení. A byť se k němu snažím přistupovat co nejzodpovědněji, rozhodně těm citlivějším z vás doporučuji konkretní materiály nejprve vyzkoušet v některé z kamenných prodejen nebo na nejbližším trhu (pravidelně aktualizovaný seznam najdete zde). 

Žebříček ovčí kousavosti:

0 - rostlinná vlákna, hedvábí, kašmír

1 - merino, směsi s hedvábím

2 - mírně kousavé příze

3 - kousavé příze

Velikost a váha

Nejširší tkalcovský stav, na kterém momentálně pracuji, má pracovní šířku 80 cm. Při tkaní jsou ale příze osnovy i útku napnuté, takže tkanina je po sejmutí ze stavu vždy o trochu užší, a k dalšímu zmenšení dochází po jejím prvním vyprání. Každý materiál se pak při tkaní i praní chová trochu jinak, velikost sražení nemám úplně spočítanou, ale pohybuje se mezi pěti a patnácti procenty. Než tkané výrobky nabízím k prodeji, vždy je alespoň jednou vyperu. Údaj o šířce a délce, který najdete v obchodě, je tedy konečný, a pokud budete o výrobek správně pečovat, neměl by se s časem měnit. 

Čím silnější přízi jsem použila na utkání šály, tím větší je spotřeba materiálu a celková váha výrobku. Zatímco nejtenčí šály mají mezi dvěma a třemi sty gramy, u některých velkých plédů i ze středně silných přízí může váha překročit 500 g. Pokud nejste zvyklí nosit velké šály nebo jste drobnější postavy, myslete při nákupu na to, že po celodenním nošení takové šály vás může začít bolet šíje.

Udržitelnost a ekologie

Udržitelnost a minimální dopad na životní prostředí jsou pro mne důležité. Snažím se, aby vše co vyrábím bylo nejen krásné, ale především praktické a nadčasové. Nechytám poslední módní trendy, ale pomalu setkávám šály, které budou ve vašem šatníku sloužit po léta a desetiletí. Jsem nezávislá tkadlena a vše vyrábím sama v Čechách, v obci Kluky u Kutné Hory. Příze pro tkaní získávám od evropských distributorů, kteří jasně deklarují původ materiálu. Dbám na to, aby pocházel z udržitelného zemědělství, tradičních malých chovů, a byl eticky a ekologicky získáván a dále zpracováván. Vedle šetrně průmyslově barvených odebírám také ručně barvené příze od nezávislých barvířů a barvířek, některé příze barvím sama. Na několika projektech jsem spolupracovala s českými a slovenskými přadlenami. Mám-li příležitost, pracuji s recyklovaným materiálem, nebo setkávám zbytky z jiné textilní výroby.

Více o mém přístupu k věci si můžete přečíst zde, neváhejte se na mne obrátit pokud máte další dotazy. Stojím za aktivitami hnutí Fashion Revolution a jeho argumenty rozhodně doporučuji vaší pozornosti. 

Péče o vlněné doplňky

Vlnu a jiná proteinová (zvířecí) vlákna není třeba prát často, ale pokud už se do jejich praní pustíte, buďte opatrní. Při praní chceme předejít zaplstění, tedy sražení a ztuhnutí, ke kterému může dojít, pokud vlákna dostanou tepelný šok, nebo při rychlém nebo nešetrném ždímání. Perte tedy raději v ruce, ve vlažné vodě, a v přibližně stejně teplé vodě také máchejte. Použijte jen malé množství prostředku na vlnu - na trhu najdete i takové, které není třeba vymáchávat (například Eucalan, prodávají ho u nás kromě jiných i Vlněné sestry). Při ždímání spíše textil pomačkávejte, nekruťte. Můžete jej zabalit do savého ručníku a pomačkat v něm, následně sušte pokud možno vodorovně a narovnaný, například opět na ručníku. 

Některé příze, se kterými pracuji, mají úpravu superwash. To znamená, že jsou speciálně upraveny tak, aby u nich k plstění nedocházelo, a někteří výrobci hovoří o možnosti jejich praní v pračce. I tak je ale třeba prát při nízkých teplotách, nejlépe ve speciálním programu na vlnu. Ať už ale vlněný výrobek je nebo není z této speciální příze, v žádném případě nepatří do sušičky. 

Pokud výrobek načichl, ale jinak je čistý, nechte jej vyvětrat na ramínku na čerstvém vzduchu. 

Sama své pletené a tkané vlněné oblečení peru přibližně jednou do roka, vždy na konci sezóny před delším uložením. Ručně pletené vlněné ponožky, které dostávají více zabrat, peru přibližně po týdenním intenzivním nošení (tzn. po sedmi celodenních nošeních).

Budete-li mít k péči o tkané výrobky jakékoliv dotazy, neváhejte mne kontaktovat

 

Zpět do obchodu