Utkejte si vlastní šál

P3287155

(kurzy tkaní na stavu s pevným listem pro úplné začátečníky)

Chcete sobě nebo někomu blízkému vyrobit dárek? Marně hledáte tu jednu perfektní univerzální šálu, o které ale máte docela jasnou představu? Chcete vyzkoušet tkalcovské řemeslo? Zvažujete nákup stavu s pevným listem, ale potřebujete pomoci v začátcích? Máte doma zbytky krásných přízí a chcete je dát dohromady v zajímavém projektu? Toužíte po kompletně vlastnoručně vyrobené garderobě? 

Pokud jste si alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, nebo chcete nakouknout pod pokličku mojí každodenní práce, je právě pro vás určený tento kurz. Stav s pevným listem je velmi jednoduchý a skladný, a přesto zcela dostačující pro utkání šály nebo plédu, a dokonce i metráže pro šití. Omezeni jste u něj jen šíří hotové látky (budeme pracovat na stavech širokých 60 cm, na kterých je možné utkat po vysrážení šířku cca 52 cm) a množstvím vzorů. Stav s pevným listem bohužel nedovoluje komplexnější vytkávané vzorování, ale zase se na něm můžete vydovádět s různými strukturami přízí nebo barevnými kombinacemi. 

Stav s pevným listem je také perfektní pro naprosté začátečníky. Navedení osnovy i práce s ním je velmi jednoduchá a stačí pro ni krátké zaškolení a průběžný dohled. Nemusíte mít žádné zkušenosti ani s pletením, háčkováním, či jiným řemeslem využívajícím příze - ale mohou vám pomoci při výběru použité příze. I bez jakýchkoliv zkušeností ale výběr příze společně zvládneme - podle popisu vašich představ o hotové šále. Bez čeho se ale neobejdete, je chuť do práce a trocha trpělivosti.

A aby byl tkaný kousek skutečně podle vašich představ, nechám na vás i výběr a pořízení příze. Cena kurzu je tedy bez materiálu, pro jeho nákup jsem vám ale k dispozici radou a pomocí - doporučím vhodné příze a poradím kde je koupit. Pokud už se věnujete nějakému textilnímu řemeslu, například pletete nebo háčkujete, můžete na kurzu využít zbytky z jiných projektů. Jen mne prosím opět kontaktujte a poradíme se o tom, které příze jsou a nejsou na tkaní vhodné. 

Kapacita jednoho termínu jsou 2 osoby, abych se vám mohla dostatečně a individuálně věnovat, ale také abychom se pohodlně vešli i se stavy. Ve výjimečných případech lze kapacitu rozšířit na 3 osoby.  

Kurz se bude po oba dny konat v době od 9 do 13 a od 14 do 18 hodin (8 hodin denně, celkem 16 hodin). Časy ale můžeme po dohodě přizpůsobit vaší době příjezdu a odjezdu nebo požadavkům na přestávky na oběd. Na místě je k dispozici rychlovarná konvice, takže kdykoliv během dne si můžete uvařit čaj či kávu, další občerstvení je na dosah pár kroků v centru Kutné Hory. 

Pokud vám naopak čas přebude, můžete vyzkoušet práci na různých malých stávcích a vyrobit si třeba pásek nebo ucha k tašce na stužkovém stávku, malou tapisérii na rámovém stávku, nebo podtácky na kolíkovém stávku. Můžete si také vyrobit vlastní kartonový stávek a utkat na něm záložku, náramek nebo podtácky. Materiál na tyto doplňkové malé projekty bude k dispozici na místě. 

Tkaní na stavu není obzvlášť fyzicky náročné, přesto doporučuji vzít si pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a dovolí vám volný pohyb především paží a rukou. Zároveň počítejte s tím, že některé příze při tkaní pouští více chlupů, z jiných mohou padat drobné organické nečistoty. Obojí se může chytat na oblečení. 

P3156965Termíny a jejich obsazenost:  

Termíny kurzu nyní vypisuji na základě vašich požadavků - chcete-li kurz absolvovat, neváhejte mne kontaktovat (nejlépe emailem na anna@annine.cz), alespoň 4 týdny před vámi vybraným termínem. Pokud budu mít v danou dobu volno, ověřím jen dostupnost místa konání, a pak už můžeme společně promýšlet z čeho svou vysněnou šálu utkáte. 

Místo konání:

Pracovna spolku Zenárna, Na Sioně 329/4 (hned vedle bistra Za rohem), Kutná Hora. Pracovna je 10 minut chůze od nádraží Kutná Hora město nebo autobusového nádraží v Kutné Hoře, v blízkosti Pracovny lze také zaparkovat osobní automobil. 

Cena kurzu a rezervace:

Cena kurzu pro jednotlivce je 2500 Kč
Při přihlášení dvou osob najednou (tedy při obsazení obou míst na daný termín jedním kolektivem) nabízím zvýhodněnou cenu 2300 Kč na osobu, tedy celkem 4600 Kč.
 
Kurz můžete rezervovat na emailu anna@annine.cz, následně vám zašlu podklady pro zaplacení kurzovného bankovním převodem, a ihned se také pustíme do konzultace a výběru materiálu. Místo vám budu napevno rezervovat po obdržení platby na účet. 
 
Účastnický poplatek je nevratný, ale můžete za sebe najít náhradu, a nebo, pokud se ozvete alespoň týden před rušeným termínem, můžeme se domluvit na náhradních datech. 
 
V ceně kurzu NENÍ zahrnut materiál, ubytování a občerstvení:
 • Materiál prosím kupte vlastní, na základě konzultace nebo doporučení níže. V době mezi přihlášením a konáním kurzu jsem vám zcela k dispozici ke konzultacím toho nejvhodnějšího materiálu pro Vaši vysněnou šálu. 
 • Ubytování: Ve stejném místě kde se bude konat kurz je možné zajistit také ubytování v pokoji s jednou dvoulůžkovou postelí, malou koupelnou a kuchyňským koutem (https://www.zenarna.cz/ubytovani-kh/). Budete-li na místě přespávat, budete mít místnost s tkalcovskými stavy k dispozici i během mé nepřítomnosti. Pokud bude obsazené, podívejte se například zde na možnosti přespání v Kutné Hoře.
 • Občerstvení: Během kurzu si můžete uvařit čaj nebo kávu, v blízkosti je kavárna s nabídkou výborných dezertů ke svačině, čokoládovna pro dobití energie a zdravé mlsání, nebo několik restaurací pro výborný oběd a večeři.  

trasne_001

Co se naučíte:

 • Představíme si stav s pevným listem a řekneme si něco málo tkalcovského názvosloví. 
 • Řekneme si jak kombinovat různé příze s různými hustotami pevných listů (jak hustě tkát s čím) a jak si můžeme dopředu spočítat spotřebu příze na projekt.
 • Natáhneme osnovu na stav a zavedeme ji do pevného listu, napneme na stav.
 • Ukážeme si proč a jak se dělá tzv. zatkávka a různé metody ukončení tkaniny (uzlíky nebo zapošívka).
 • Pustíme se do samotného tkaní, při něm se budeme snažit dbát na rovnoměrný vzhled tkaniny a krásné okraje. 
 • Pak budeme tkát a tkát a tkát. Přitom vychytáme případné mouchy a nedostatky, a osvojíme si zacházení se stavem s pevným listem. 
 • Naučíme se nenápadně napojovat přízi v útku při výměně barev nebo klubek.
 • Ukončíme tkaninu (zapošitím nebo uzlíky) a sejmeme ji ze stavu.
 • Seřízneme a zakroutíme třásně.
 • Povíme si jak tkaninu doma vyprat a jak o ni pečovat aby co nejdéle a nejlépe sloužila. 
 • Uvažujete-li o koupi vlastního stavu, můžeme se také věnovat konzultaci případného nákupu.
 • Zbude-li nám čas, můžeme se pustit do tkaní na malých stávcích, eventuálně plánování dalších projektů, které už budete tkát samostatně doma. 

Doporučení pro nákup materiálu:

Materiál nepočítám do ceny kurzu proto, abyste měli co největší volnost ve výběru z čeho a co budete tkát. Můžete se tak rozhodnout pro teplejší pléd nebo lehounký šál, vybrat přízi která vás nekouše nebo třeba zpracovat zbytky příze které máte doma z jiných projektů. Podle vlastních letitých zkušeností jsem ale dala dohromady několik návrhů materiálu, který je vhodný pro úplné začátečníky, je dostupný v České republice, a zároveň nabízí možnost vašeho vlastního kreativního vkladu. Připisuji i doporučení kde materiál koupit. Nakoupíte-li přízi v přadenech, nemusíte ji doma přemotávat do klubíček, převíječ bude k dispozici v místě kurzu. Pokud si z doporučení nevyberete, nezoufejte, vymyslíme společně něco přesně podle vašich představ. 
 
P5207441Malabrigo Rios (cca 1800 Kč na projekt) - na středně silný celoroční šál o velikosti cca 50 x 200 cm budete potřebovat necelých 5 přaden příze po 100 g. Z podobného množství materiálu můžete utkat užší a delší šálu (cca 30 x 250 cm). Podobně jako u pletení každý trochu jinak utahuje, tak u tkaní každý trochu jinak zatlouká, takže spotřeba je přibližná a počítá s malou rezervou. Pokud vám příze zbude, můžete k šálu uplést ladící čepici. 
Můžete utkat pléd z jedné barvy příze (výrobce barví tón v tónu i velmi pestré barevné řady), pruhovaný nebo kostkovaný. Na jednobarevný kupte 5 přaden v jedné barvě, na pruhovaný 4 přadena v základní barvě a 1 v kontrastní barvě (necelá 3 přadena použijeme na osnovu a po 1 od každé barvy na pruhy v útku), a pokud chcete pléd kostkovaný, rozdělte přadena podle toho z kolika barev - například na kostky v 5 různých barvách potřebujete od každé barvy 1 přadeno.  
Pokud dosud nemáte své oblíbené dodavatele, přízi doporučuji koupit v následujících webových obchodech: Vlněné sestry, Yarn Queen Prague, Woolpoint
 
Soft Donegal (cca 600 Kč na projekt) - na středně silný celoroční šál o velikosti cca 50 x 200 cm budete potřebovat 300 g příze (doporučuji přidat 50 g rezervy, takže koupit celkem 350 g, z případného zbytku můžete uplést ladící čepici). Z podobného množství může vzniknout užší a delší šála. Přízí se krásně vzoruje, například do obdoby skotské kostky. Celkové potřebné množství příze tak můžete rozdělit na barvy podle vlastního návrhu. Potřebujete-li s ním rady, neváhejte se na mne obrátit. 
Přízi v České republice prodává Šumavská dílna nebo Dolna.
 
Tenčí osnova a silnější útek - na středně silný až silnější kousek můžete také využít silné a hebké jednonitkové i vícenitkové příze v útku, a tenčí ale strukturálně pevnější vícenitkovou přízi v osnově. Tenké příze budete potřebovat 500 až 600 metrů (tedy například necelých 100 g příze o síle Lace, při 800 m / 100 g), silnější příze v útku 300 až 400 g (podle konkrétní síly a návinu příze). U tohoto typu projektu se dají v útku zpracovat i zbytky přízí různých tlouštěk, které budou vytvářet zajímavé pruhy. Příze osnovy může být pestrobarevná, ale doporučuji pro ni zvolit jeden typ příze.
 
Chcete-li tkát z jiné příze, neváhejte mne kontaktovat. Pokud už jsem s přízí pracovala nebo ji znám, popíšu vám jak se s ní tká a spočítám spotřebu materiálu. I u přízí které neznám zkusím podle jejich složení a konstrukce odhadnout vhodnost a chování při tkaní. Pletete-li a máte doma zbytky přízí, ze kterých byste chtěli tkát, budete potřebovat přibližně následující množství příze (počítáno na tkaninu o rozměrech cca 50 x 200 cm): 350 g příze síly Fingering nebo Sport (400 m / 100 g); 500 g příze síly DK (200 m / 100 g). Pozor na jednonitkové příze - ty většinou nejsou vhodné do osnovy, kde se mohou třepit, lepit a trhat. Také doporučuji dát přednost vlněným (nebo obecně živočišným přízím) před těmi rostlinnými (například bavlna). Lépe se s nimi tká a výsledek je i začátečnického tkaní vzhlednější. 
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení