Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Utkejte si vlastní šál

P3287155

(kurzy tkaní na stavu s pevným listem pro úplné začátečníky)

Chcete sobě nebo někomu blízkému vyrobit dárek? Marně hledáte tu jednu perfektní univerzální šálu, o které ale máte docela jasnou představu? Chcete vyzkoušet tkalcovské řemeslo? Zvažujete nákup stavu s pevným listem, ale potřebujete pomoci v začátcích? Máte doma zbytky krásných přízí a chcete je dát dohromady v zajímavém projektu? Toužíte po kompletně vlastnoručně vyrobené garderobě? 

Pokud jste si alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, nebo chcete nakouknout pod pokličku mojí každodenní práce, je právě pro vás určený tento kurz. Stav s pevným listem je velmi jednoduchý a skladný, a přesto zcela dostačující pro utkání šály nebo plédu, a dokonce i metráže pro šití. Omezeni jste u něj jen šíří hotové látky (budeme pracovat na stavech širokých 60 cm, na kterých je možné utkat po vysrážení šířku cca 52 cm) a množstvím vzorů. Stav s pevným listem bohužel nedovoluje komplexnější vytkávané vzorování, ale zase se na něm můžete vydovádět s různými strukturami přízí nebo barevnými kombinacemi. 

Stav s pevným listem je také perfektní pro naprosté začátečníky. Navedení osnovy i práce s ním je velmi jednoduchá a stačí pro ni krátké zaškolení a průběžný dohled. Nemusíte mít žádné zkušenosti ani s pletením, háčkováním, či jiným řemeslem využívajícím příze - ale mohou vám pomoci při výběru použitého materiálu. Bez čeho se ale neobejdete, je chuť do práce a trocha trpělivosti.

A aby byl tkaný kousek skutečně podle vašich představ, nechám na vás i výběr a pořízení příze. Cena kurzu je tedy bez materiálu, pro jeho nákup jsem vám ale k dispozici radou a pomocí - doporučím vhodné příze a poradím kde je koupit. Pokud už se věnujete nějakému textilnímu řemeslu, například pletete nebo háčkujete, můžete na kurzu využít zbytky z jiných projektů. Jen mne prosím opět kontaktujte a poradíme se o tom, které příze jsou a nejsou na tkaní vhodné. 

Kapacita jednoho termínu jsou 4 osoby, abych se vám mohla dostatečně a individuálně věnovat, ale také abychom se pohodlně vešli i se stavy. Ve výjimečných případech lze kapacitu rozšířit na 5 osob.  

Kurz se bude po oba dny konat v době od 9 do 18 hodin včetně přestávek na občerstvení (celkem 16 hodin). Časy ale můžeme po dohodě přizpůsobit vaší době příjezdu a odjezdu nebo požadavkům na přestávky. Na místě je k dispozici vybavená kuchyňka, takže kdykoliv během dne si můžete uvařit čaj či kávu, další občerstvení je na dosah pár kroků v centru Kutné Hory. 

Tkaní na stavu není obzvlášť fyzicky náročné, přesto doporučuji vzít si pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a dovolí vám volný pohyb především paží a rukou. Zároveň počítejte s tím, že některé příze při tkaní pouští více chlupů, z jiných mohou padat drobné organické nečistoty. Obojí se může chytat na oblečení. 

P3156965Termíny a jejich obsazenost:   

 
víkend 27. - 28. dubna 2024 - OBSAZENO
víkend 25. - 26. května 2024 - OBSAZENO
víkend 22. - 23. června 2024 - 1 volné místo ze 4 
 
Na dobu letních prázdnin 2024 nemám kurzy v plánu. Pokud byste ale měli zájem o nějaký konkrétní termín v tomto období, neváhejte se mi ozvat. 
 
Termíny pro podzimní měsíce roku 2024 vypíšu během letních prázdnin.  
 
Místo konání:

Dům dětí a mládeže, Kutná Hora, Kremnická 32. DDM je pár minut chůze od Galerie středočeského kraje (GASK) či Chrámu svaté Barbory, staví před ním autobusy středočeské integrované dopravy č. 784, 785 a 802. Zaparkovat automobil je možné na blízkém parkovišti Na Valech, omezený počet parkovacích míst je přímo naproti DDM.  

Cena kurzu a rezervace:

Cena kurzu pro jednotlivce je 3000 Kč
Při přihlášení více osob najednou nabízím zvýhodněnou cenu (5600 Kč pro 2 osoby, 7800 pro 3 osoby, 10000 pro 4 osoby).
Chcete-li "soukromý" kurz pouze pro uzavřenou skupinu 2 nebo 3 osob, je cena 8000 Kč.  
 
Kurz můžete rezervovat na emailu anna@annine.cz, následně vám zašlu podklady pro zaplacení kurzovného bankovním převodem, a ihned se také pustíme do konzultace a výběru materiálu. Místo vám budu napevno rezervovat po obdržení platby na účet. 
 
Účastnický poplatek je nevratný, ale můžete za sebe najít náhradu. Změna termínu je možná maximálně 3 týdny před plánovaným termínem. 
 
V ceně kurzu NENÍ zahrnut materiál, ubytování a občerstvení:
 • Materiál prosím kupte vlastní, na základě konzultace nebo doporučení níže. V době mezi přihlášením a konáním kurzu jsem vám zcela k dispozici ke konzultacím toho nejvhodnějšího materiálu pro Vaši vysněnou šálu. 
 • Ubytování: Kutná Hora je na návštěvy zvyklá a má je ráda. Tipy na ubytování, ale i další užitečné informace najdete zde: https://destinace.kutnahora.cz/. Dobrodružné duše se mohou ubytovat přímo v Domě dětí a mládeže ve vlastním spacáku na žíněnkách za 120 Kč na osobu a noc. K dispozici je sprcha, sociální zařízení a kuchyňka. Toto ubytování je třeba zamluvit dopředu, nejlépe v době rezervace kurzu.  
 • Občerstvení: Během kurzu můžete využít kuchyňku v DDM. Na místě bude k dispozici čaj, pokud preferujete jiné nápoje, vezměte je raději sebou. Na místě je mikrovlnná trouba k ohřátí vlastního jídla. V dochází vzdálenosti v centru města se nachází různé restaurace, ale také bistra a rychlá občerstvení. 

trasne_001

Co se naučíte:

 • Představíme si stav s pevným listem a řekneme si něco málo tkalcovského názvosloví. 
 • Řekneme si jak kombinovat různé příze s různými hustotami pevných listů (jak hustě tkát s čím) a jak si můžeme dopředu spočítat spotřebu příze na projekt.
 • Natáhneme osnovu na stav a zavedeme ji do pevného listu, napneme na stav.
 • Ukážeme si proč a jak se dělá tzv. zatkávka a různé metody ukončení tkaniny (uzlíky nebo zapošívka).
 • Pustíme se do samotného tkaní, při něm se budeme snažit dbát na rovnoměrný vzhled tkaniny a krásné okraje. 
 • Pak budeme tkát a tkát a tkát. Přitom vychytáme případné mouchy a nedostatky, a osvojíme si zacházení se stavem s pevným listem. 
 • Naučíme se nenápadně napojovat přízi v útku při výměně barev nebo klubek.
 • Ukončíme tkaninu (zapošitím nebo uzlíky) a sejmeme ji ze stavu.
 • Seřízneme a zakroutíme třásně.
 • Povíme si jak tkaninu doma vyprat a jak o ni pečovat aby co nejdéle a nejlépe sloužila. 
 • Uvažujete-li o koupi vlastního stavu, můžeme se také věnovat konzultaci případného nákupu.
 • Zbude-li nám čas, můžeme se pustit do tkaní na malých stávcích, eventuálně plánování dalších projektů, které už budete tkát samostatně doma. 

Doporučení pro nákup materiálu:

Materiál nepočítám do ceny kurzu proto, abyste měli co největší volnost ve výběru z čeho a co budete tkát. Můžete se tak rozhodnout pro teplejší pléd nebo lehounký šál, vybrat přízi která vás nekouše nebo třeba zpracovat zbytky příze které máte doma z jiných projektů. Podle vlastních letitých zkušeností jsem ale dala dohromady několik návrhů materiálu, který je vhodný pro úplné začátečníky, je dostupný v České republice, a zároveň nabízí možnost vašeho vlastního kreativního vkladu. Připisuji i doporučení kde materiál koupit. Nakoupíte-li přízi v přadenech, nemusíte ji doma přemotávat do klubíček, převíječ bude k dispozici v místě kurzu. Pokud si z doporučení nevyberete, nezoufejte, vymyslíme společně něco přesně podle vašich představ. 
 
P5207441Malabrigo Rios (cca 1800 Kč na projekt) - na středně silný celoroční šál o velikosti cca 50 x 200 cm budete potřebovat necelých 5 přaden příze po 100 g. Z podobného množství materiálu můžete utkat užší a delší šálu (cca 30 x 250 cm). Podobně jako u pletení každý trochu jinak utahuje, tak u tkaní každý trochu jinak zatlouká, takže spotřeba je přibližná a počítá s malou rezervou. Pokud vám příze zbude, můžete k šálu uplést ladící čepici. 
Můžete utkat pléd z jedné barvy příze (výrobce barví tón v tónu i velmi pestré barevné řady), pruhovaný nebo kostkovaný. Na jednobarevný kupte 5 přaden v jedné barvě, na pruhovaný 4 přadena v základní barvě a 1 v kontrastní barvě (necelá 3 přadena použijeme na osnovu a po 1 od každé barvy na pruhy v útku), a pokud chcete pléd kostkovaný, rozdělte přadena podle toho z kolika barev - například na kostky v 5 různých barvách potřebujete od každé barvy 1 přadeno.  
Pokud dosud nemáte své oblíbené dodavatele, přízi doporučuji koupit v následujících webových obchodech: Vlněné sestry, Yarn Queen Prague, Woolpoint
 
Soft Donegal (cca 600 Kč na projekt) - na středně silný celoroční šál o velikosti cca 50 x 200 cm budete potřebovat 300 g příze (doporučuji přidat 50 g rezervy, takže koupit celkem 350 g, z případného zbytku můžete uplést ladící čepici). Z podobného množství může vzniknout užší a delší šála. Přízí se krásně vzoruje, například do obdoby skotské kostky. Celkové potřebné množství příze tak můžete rozdělit na barvy podle vlastního návrhu. Potřebujete-li s ním rady, neváhejte se na mne obrátit. 
Přízi v České republice prodává Šumavská dílna nebo Dolna.
 
Tenčí osnova a silnější útek - na středně silný až silnější kousek můžete také využít silné a hebké jednonitkové i vícenitkové příze v útku, a tenčí ale strukturálně pevnější vícenitkovou přízi v osnově. Tenké příze budete potřebovat 500 až 600 metrů (tedy například necelých 100 g příze o síle Lace, při 800 m / 100 g), silnější příze v útku 300 až 400 g (podle konkrétní síly a návinu příze). U tohoto typu projektu se dají v útku zpracovat i zbytky přízí různých tlouštěk, které budou vytvářet zajímavé pruhy. Příze osnovy může být pestrobarevná, ale doporučuji pro ni zvolit jeden typ příze.
 
Chcete-li tkát z jiné příze, neváhejte mne kontaktovat. Pokud už jsem s přízí pracovala nebo ji znám, popíšu vám jak se s ní tká a spočítám spotřebu materiálu. I u přízí které neznám zkusím podle jejich složení a konstrukce odhadnout vhodnost a chování při tkaní. Pletete-li a máte doma zbytky přízí, ze kterých byste chtěli tkát, budete potřebovat přibližně následující množství příze (počítáno na tkaninu o rozměrech cca 50 x 200 cm): 350 g příze síly Fingering nebo Sport (400 m / 100 g); 500 g příze síly DK (200 m / 100 g). Pozor na jednonitkové příze - ty většinou nejsou vhodné do osnovy, kde se mohou třepit, lepit a trhat. Také doporučuji dát přednost vlněným (nebo obecně živočišným přízím) před těmi rostlinnými (například bavlna). Lépe se s nimi tká a výsledek je i v tkanině začátečníka vzhlednější. Pokud ale preferujete veganské příze, neváhejte napsat, něco vymyslíme. 
 
 
Zpět do obchodu