Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Pletené návleky na ruce

PA017995Jste pletařští začátečníci a dosud jste nepletli na kruhových jehlicích? Chcete vyrobit jednoduchý a relativně rychlý (vánoční) dárek? Hledáte pro svůj podzimní nebo zimní outfit zajímavý barevný detail, ale čepice nejsou pro vás? Zkuste tyhle pletené návleky. Trénované pletařky a pletaři přitom mohou přeskočit přímo k návodu, pro ty z vás, kdo teprve začínáte, jsem připravila doprovodné povídání. 

Díky pružnosti úpletu jsou návleky více méně univerzální, ale zamýšlela jsem je především na vlastní ruce (nosím zahradnické rukavice velikosti 7, gumové rukavice velikosti S). Na dlani mi sahají až téměř po konec malíčku, na paži přibližně do poloviny předloktí. Nic ale nebrání tomu, abyste si je přizpůsobili přesně podle svého - pro větší (pánské) ruce přidali dvě nebo čtyři oka v řadě navíc, pro kratší návleky ubrali pár řad předtím, než se pustíte do rozšíření pro palec, a podobně. Pokud byste chtěli návleky bez práce, můžete vybírat z hotových a mnou vlastnoručně upletených tady 

Klubíčka a jehlice

Na pletení se mi líbí hlavně to, že k němu potřebujete minimální vybavení a můžete je vzít všude sebou. Sama málokdy vycházím z domu bez nějakého malého pleteného projektu v tašce. Hlavně když se chodí po doktorech nebo cestuje, je pletení skutečný zachránce z dlouhé chvíle. A především, neplýtváte si jím baterii a data. 

Takže, co byste měli mít po ruce, než se pustíte do návleků?

Aby návleky vypadaly podle vašich představ, pečlivě vybírejte přízi. A nebojte se do ní trochu investovat. Přeci jen, s pletením návleků strávíte několik hodin, a samotné návleky vám pak budou dělat společnost nejspíš i několik let, tak ať život s nimi stojí za to! Na přízi tedy obecně nedoporučuji šetřit, ale rozhodně vybírat s rozumem. Sama pletu (a tkám) téměř výhradně z přírodních vláken, výjimkou jsou jen ponožky, pro které vybírám příze s přibližně jednou čtvrtinou umělého vlákna. K tomu jsem přistoupila poté, co jsem dvoje ponožky z čistého merina prošlapala během pár nošení. 

Návleky na ruce nebo rukavice sice nejsou tak zapřažené jako pletené ponožky, a nemusíte tedy sahat po speciálních přízích zpevněných umělým vláknem, ale jsou více namáhané než šátky, šály a čepice, a při častém používání mohou celkem rychle začít žmolkovat. Vybírejte tedy spíše vícenitky, a nebála bych se sáhnout ani po hrubších a rustikálnějších přízích, ovšem pokud nemáte na rukou citlivější pokožku. Tento návod mám ozkoušený na třech materiálech. Prvním je ručně barvené, strakaté a na omak jemňounké jihoamerické merino Rios od firmy Malabrigo, druhým hrubší, ale zato méně žmolkující jednobarevné francouzské merino Gilliat od firmy De Rerum Natura, a třetí ještě o chlup charakternější ale také trochu tenčí Loch Lomond BIO od firmy BC Garn. Příze mají podobnou sílu, pletla jsem je tedy stejnými jehlicemi a na stejný počet ok v řadě, návod tedy při správném vzorku sedí na všechny z nich. Příze budete potřebovat přibližně 120 metrů, tedy u příze Malabrigo Rios cca 60g (ze zbytku přadene můžete udělat podobný ale kratší druhý pár), u De Rerum Natura Gilliat cca 50g (u této příze by mělo z celého klubka zbýt i na sladěnou čepici), u Loch Lomond necelé 50g přadýnko.

Co se jehlic týče, jejich výběr je velmi individuální, nejen co do materiálu, ale i typu. Já mám nejraději dřevěné lakované kruhové jehlice, na kterých pletu nejen v kruhu, ale i "rovné" projekty. Naopak nemám moc ráda tzv. ponožkové jehlice, tedy sadu pěti jehlic, které během pletení do kruhu postupně střídáte. Pletla jsem na nich u svých prvních projektů, například rukávy u svetrů, ale jehlice mi často padaly a ztrácela jsem oka, a celkově jsem si připadala velmi nešikovná a nemotorná. Objev zkrácených jehlic pro mne byl vyslovená záchrana, a u malých průměrů kde ani ty nestačí, využívám techniku tzv. kouzelné smyčky, "magic loop". Na návleky doporučuji zkrácené jehlice dlouhé 25 cm, pro využití kouzelné smyčky pak běžné kruhové jehlice dlouhé alespoň 60 cm.

Jak plést "magic loop", neboli kouzelnou smyčku, se můžete podívat zde:  

Při pletení se bude hodit ještě jeden značkovač, který umístíte na začátek řady a pomůže vám počítat kolik už jste toho upletli. Volitelně můžete použít další dva značkovače odlišné barvy, které použijete při pletení rozšíření návleku pro palec. Pokud značkovače nemáte, není třeba zoufat, můžete si vypomoci kouskem silnějšího provázku, který uzlíkem svážete do malé smyčky, kterou nasadíte na jehlice obdobně jako značkovač. Samozřejmostí jsou při pletení nůžky a pro zakončení zatkáním konců také silnější tupá jehla. Naopak zcela volitelným pomocníkem je počítadlo řad. Sama mám jedno digitální, které nasadím na ukazováček pravé ruky jako prsten, a při každém setkání se značkovačem pro začátek řady stisknu tlačítko palcem. Když chci zaznamenat novou řadu, jehlice nemusím vůbec odkládat, pletu vesele dál.

Pletla jsem jehlicemi síly 4,5 mm, ale tento údaj u vlastního projektu přizpůsobte podle vzorku. Měl by vycházet 20 ok a 25 řad na 10 cm. Pokud vám vychází více ok na 10 cm, zvolte větší jehlice, máte-li méně ok, vezměte větší jehlice. Nebo rozdíl využijte k tomu, abyste upletli jinou velikost návleků. 

Využijte zbytky z jiných projektů 

PA208146Čepice a návleky ve své nabídce pletu z přízí, které mi zbývají ze tkaní, nebo které jsem nakoupila na vyzkoušení, ze zvědavosti, nebo sběratelské vášně. Tkadleny a pletařky to znají, ale možná máte podobnou věc s látkami nebo papírenským zbožím. Jdete si dokoupit jednu maličkost, ale v obchodě zahlédnete něco obzvlášť krásného, šikovného nebo zajímavého, co se musí osahat, očichat a nakonec i odnést domů. K zamýšlenému projektu pak leckdy nedojde, a tak se domácí sbírka nádherných věcí rozšiřuje. Já se tu svou rozhodla pokrotit právě pletením. A když jsem měla menší klubíčka, využila jsem několik různých barev v pruzích. Pruhy můžete zkusit i vy, a nemusíte se omezit na takové jako vidíte tady na obrázku. Pokud chcete pruhy pravidelné a na obou návlecích stejné, klubíčka si zvažte na kuchyňské váze a rozpočítejte si spotřebu. Já jsem u těchto proužků postupovala tak, že jsem si vybrala pět barev Malabriga Rios, od kterých jsem měla alespoň 12g (tedy pětinu celkové spotřeby na návleky), celkový počet řad v projektu také vydělila pěti, a po tomto počtu řad vždy měnila barvu. Obdobně můžete pruhy rozpočítat na jiné množství barev. Nic vám také nebrání v tom, abyste se co do barevného provedení docela odvázali, proužky pletli jak vám vyjdou, a každý návlek udělali jiný. 

Jak na ně

Materiál: Spotřeba cca 120 m příze síly worsted.

Pomůcky: Jehlice 4,5 mm, ponožkové, zkrácené kruhové 25 cm, nebo delší kruhové s použitím metody "magic loop". Značkovače (1 pro začátek řády, 2 další odlišné barvy). Nůžky a silnější tupá jehla. 

Vzorek: 20 ok a 25 řad na 10 cm.

Postup:

Nahoďte 32 ok, a spojte je pro pletení v kruhu, začátek řady označte značkovačem.

Upleťte 40 řad hladce.

Ve 41. řadě začněte rozšiřovat pro palec: upleťte 15 ok, (volitelně vložte značkovač), rozpleťte oko do dvou nejprve za přední a pak zadní nit oka, rozpleťte takto i následující oko, (volitelně vložte značkovač), upleťte zbývajících 15 ok.

42. a 43. řadu opět pleťte celou hladce. 

Zvětšovat budete opět na 44., 47. a 50. řadě, a to tak, že upletete 15 ok, 16. oko rozpletete ve dvě oka za přední i zadní nit, upletete oka až k 16. oku před koncem řady, to opět rozpletete na dvě, a dopletete 15 ok do konce řady. Pokud používáte značkovače, rozplétejte oka za 1. značkovačem a před 2. značkovačem.

Řady 45. - 46. a 48. - 49. pleťte celé hladce.

Řady 51. - 60. pleťte celé hladce.

V 61. řadě vytvoříme otvor na palec - upleteme 15 ok, následujících 10 ok ukončíme, a upleteme dalších 15 ok do konce řady. V 62. a dalších řadách pak pleteme pouze zbývajících 30 ok.  

V řadách 63.- 80. pleťte vše hladce, v 81. řadě ukončete úplet. Zbývající přízi na začátku a konci úpletu, případně tam, kde jste měnili barvy, zatkejte. Já mám nejraději metodu, kde zatkáte konec z rubu v diagonále ve dvou směrech, vy ale můžete vyhlídnout ten svůj způsob v tomto článku. Sice je anglicky, ale obrázky jsou myslím jako návod dostatečné (můj oblíbený způsob se tu jmenuje "Weaving in ends on the diagonal").   

Druhý návlek upleťte obdobně. 

Návleky doporučuji vyprat podle doporučení výrobce příze. A pak už jen hrdě nosit, nebo jimi někoho ze srdce obdarovat. 

 

Budete-li mít jakékoliv dotazy nebo připomínky, neváhejte se na mne obrátit, například na emailu anna@annine.cz.  

 

Prosím použijte tento návod jen pro osobní potřebu, při pletení pro sebe, svou rodinu, nebo přátele. Chcete-li mne podpořit v tvorbě dalších návodů, můžete mi přispět třeba i maličkou finanční částkou na účet 1169163029/3030.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Zpět do obchodu