Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Levandulové pyramidky pod polštář i do šatníku

pyramidka_001Vloni mi zahrádka poprvé nadělila větší množství levandulových květů, a tak jsem i poprvé řešila, jak nasušenou levanduli zužitkovat pro ochranu a provonění vlastního šatníku i šál, které pro vás tkám. Věděla jsem, že budu chtít využít také krásné lněné odstřižky, které mi k pokusům a na kurzy darovala Kateřina z K.BANA. Nejprve jsem šila jednoduché polštářky, pak jsem k nim přidala poutko k zavěšení, a nakonec vznikla jednoduchá levandulová pyramidka. Rozdávala jsem je k předvánočním nákupům, a protože mi stále nějaké zbývají, přidávám je i k nákupům tkaných věcí na svém eshopu. S levandulí u nás na zahrádce v plném květu se zase na pyramidky chystám. A říkala jsem si, že by nebylo od věci se s vámi podělit o návod na jejich výrobu.

Kromě sušených květů levandule budete potřebovat kousíček látky a zbyteček příze na výrobu poutka, jako výzbroj vám stačí nůžky, jehla a nit, ale pokud se chystáte na masivnější výrobu, hodí se i šicí stroj. Šikovná, ale ne nezbytně nutná je také žehlička s párou. Látku doporučuji vybrat z přírodního rostlinného vlákna. Já mám nejvíce odstřižků z již zmíněného lnu nebo z jednoduchého bavlněného plátna, které používám na šití tkaniček. Může se jednat o tkaninu nebo úplet, jen doporučuji vybírat hustě tkanou nebo pletenou, aby otvory mezi oky nepropadávaly kousíčky levandule. Přízi na poutko doporučuji volit silnější, já mám nejraději bavlněnou o síle odpovídající anglickému označení DK nebo aran, tedy o délce 130 - 200 m na váhu 100 g. Použít lze také silnější provázek nebo zbytek roztržené tkaničky, tenčí příze můžete zaplést do barevného copánku. 

Vedle slovního popisu najdete pod článkem i ilustrační obrázky postupu. Z příze ustřihněte kousek dlouhý asi 15 cm na poutko a dejte jej stranou. Z látky nastříhejte dva čtverce o velikosti 7 x 7 cm. Přiložte je k sobě lícem a sešijte po třech stranách přibližně 1 cm od kraje. Použijte buď šicí stroj, nebo drobný zadní steh v ruce. Vzniklou kapsičku převraťte do líce, okraje v rozích zatlačte hrotem zavřených nůžek a rohy tak vyrovnejte. Zbylou čtvrtou ještě otevřenou stranu přeložte dovnitř kapsičky o přibližně 1 cm a zažehlete, eventuálně překlad projeďte několikrát nehtem, jako byste překládali čtvrtku papíru před roztžením. Kapsičku naplňte sušenou levandulí - množství je na vás, podle toho kolik květů máte, jak "naducanou" pyramidku si přejete mít, a také aby se vám s ní dále pohodlně pracovalo. 

Následuje jednoduchý krok, který z vašeho dosavadního polštářku udělá pyramidku. Zbylou nesešitou a dovnitř zahnutou čtvrtou stranu zavřete tak, že k sobě přiložíte hotové boční švy (viz třetí obrázek galerie níže). Otvor zašijte skrytým stehem, když vám bude zbývat přibližně 1 cm otvoru, vložte poutko a zašijte do konce, a při tom poutko prošijte. Na poutku doporučuji udělat uzlík, a vložit uzlíkem dovnitř - ten zabrání případnému vytažení poutka.

Pyramidka je hotová! Pověste ji na ramínko ve skříni, vložte do kapsy zimního kabátu, dejte někomu blízkému pod polštář, a nebo už teď začněte připravovat tolik pyramidek, abyste měli jednu na přiložení do každého vánočního balíčku. Zužitkujete zbytky látek a přízí, a ještě uděláte obdarovaným radost vlastnoručně vyrobeným dárkem. Kromě levandule můžete naplnit mateřídouškou nebo jinými sušenými vonnými bylinami. 

Prosím použijte tento návod jen pro osobní potřebu, pro sebe, svou rodinu, nebo přátele. Chcete-li mne podpořit v tvorbě dalších návodů, můžete mi přispět třeba i maličkou finanční částkou na účet 1169163029/3030.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Zpět do obchodu