Levandulové pyramidky pod polštář i do šatníku

pyramidka_001Vloni mi zahrádka poprvé nadělila větší množství levandulových květů, a tak jsem i poprvé řešila, jak nasušenou levanduli zužitkovat pro ochranu a provonění vlastního šatníku i šál, které pro vás tkám. Věděla jsem, že budu chtít využít také krásné lněné odstřižky, které mi k pokusům a na kurzy darovala Kateřina z K.BANA. Nejprve jsem šila jednoduché polštářky, pak jsem k nim přidala poutko k zavěšení, a nakonec vznikla jednoduchá levandulová pyramidka. Rozdávala jsem je k předvánočním nákupům, a protože mi stále nějaké zbývají, přidávám je i k nákupům tkaných věcí na svém eshopu. S levandulí u nás na zahrádce v plném květu se zase na pyramidky chystám. A říkala jsem si, že by nebylo od věci se s vámi podělit o návod na jejich výrobu.

Kromě sušených květů levandule budete potřebovat kousíček látky a zbyteček příze na výrobu poutka, jako výzbroj vám stačí nůžky, jehla a nit, ale pokud se chystáte na masivnější výrobu, hodí se i šicí stroj. Šikovná, ale ne nezbytně nutná je také žehlička s párou. Látku doporučuji vybrat z přírodního rostlinného vlákna. Já mám nejvíce odstřižků z již zmíněného lnu nebo z jednoduchého bavlněného plátna, které používám na šití tkaniček. Může se jednat o tkaninu nebo úplet, jen doporučuji vybírat hustě tkanou nebo pletenou, aby otvory mezi oky nepropadávaly kousíčky levandule. Přízi na poutko doporučuji volit silnější, já mám nejraději bavlněnou o síle odpovídající anglickému označení DK nebo aran, tedy o délce 130 - 200 m na váhu 100 g. Použít lze také silnější provázek nebo zbytek roztržené tkaničky, tenčí příze můžete zaplést do barevného copánku. 

Vedle slovního popisu najdete pod článkem i ilustrační obrázky postupu. Z příze ustřihněte kousek dlouhý asi 15 cm na poutko a dejte jej stranou. Z látky nastříhejte dva čtverce o velikosti 7 x 7 cm. Přiložte je k sobě lícem a sešijte po třech stranách přibližně 1 cm od kraje. Použijte buď šicí stroj, nebo drobný zadní steh v ruce. Vzniklou kapsičku převraťte do líce, okraje v rozích zatlačte hrotem zavřených nůžek a rohy tak vyrovnejte. Zbylou čtvrtou ještě otevřenou stranu přeložte dovnitř kapsičky o přibližně 1 cm a zažehlete, eventuálně překlad projeďte několikrát nehtem, jako byste překládali čtvrtku papíru před roztžením. Kapsičku naplňte sušenou levandulí - množství je na vás, podle toho kolik květů máte, jak "naducanou" pyramidku si přejete mít, a také aby se vám s ní dále pohodlně pracovalo. 

Následuje jednoduchý krok, který z vašeho dosavadního polštářku udělá pyramidku. Zbylou nesešitou a dovnitř zahnutou čtvrtou stranu zavřete tak, že k sobě přiložíte hotové boční švy (viz třetí obrázek galerie níže). Otvor zašijte skrytým stehem, když vám bude zbývat přibližně 1 cm otvoru, vložte poutko a zašijte do konce, a při tom poutko prošijte. Na poutku doporučuji udělat uzlík, a vložit uzlíkem dovnitř - ten zabrání případnému vytažení poutka.

Pyramidka je hotová! Pověste ji na ramínko ve skříni, vložte do kapsy zimního kabátu, dejte někomu blízkému pod polštář, a nebo už teď začněte připravovat tolik pyramidek, abyste měli jednu na přiložení do každého vánočního balíčku. Zužitkujete zbytky látek a přízí, a ještě uděláte obdarovaným radost vlastnoručně vyrobeným dárkem. Kromě levandule můžete naplnit mateřídouškou nebo jinými sušenými vonnými bylinami.