Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Prstové rukavice z ponožkové příze

Více méně od doby, kdy jsem začala v dospělosti plést, jsem toužila uplést si prstové rukavice. Co mne ale vždycky odrazovalo, bylo pletení malých obvodů, tedy prstů. Nerada totiž používám sadu pěti ponožkových jehlic – pořád mi padají, šťouchají mě do rukou, ztrácím na nich oka. Nemluvě o větší mezeře, která se mi při nepozorném pletení dělá v místě, kde přecházím z jedné jehlice na druhou. Když jsem ale objevila kratičké 25cm kruhové jehlice, měla jsem z poloviny vyhráno. Na těch jsem trénovala ponožky nebo rukávy, a byla jsem si s nimi jistá třeba i na návleky bez prstů. Ale co ty prsty? Až jeden návod na cardigan přinesl řešení i pro ně – je to úžasný fígl, a v podstatě jediný háček tohoto jinak celkem jednoduchého a intuitivního návodu.    

Na následujících řádcích se snažím pomoci i začátečníkům, falešným začátečníkům nebo mírně pokročilým. Pokud patříte mezi zkušené pletaře, můžete přeskočit rovnou k návodu (kapitolka „Jak na ně“), eventuálně si přečíst o vychytávce na pletení jednotlivých prstů těsně před touto kapitolou a využít ji na vlastní rukavice.  

Klubíčka a jehlice

P2028423Chcete-li, aby Vám rukavice dlouho sloužily a nežmolkovaly, vybírejte raději pevnější příze složené z více nitek. Ideální jsou příze ponožkové, ať už čistě vlněné nebo ve směsi vlny a nylonu nebo polyamidu. Sama umělá vlákna používám právě jen u ponožek, kde jsou funkční a výrazně zvyšují odolnost výrobku. A podobnou službu udělají i u rukavic. Máte-li velmi citlivé ruce nebo jste alergičtí na vlnu, zřejmě by bylo možné použít i nějaké bavlněné příze, i ty se totiž vyrábějí v sílách obdobných těm vlněným na ponožky, a dokonce také někdy s drobnou příměsí umělého vlákna pro trvanlivost. Sama s nimi ale nemám žádné zkušenosti, neumím tedy doporučit konkrétní značky. Co ale vím téměř jistě, že bavlna nezahřeje tolik jako vlna.

Sama pletu na jehlicích o síle 2,25 mm, a velmi jsem si oblíbila malinké kruhové jehlice o délce 25 cm značky KnitPro – s těmi upletete spodní pružný lem a dlaň rukavice, aniž byste museli používat metodu tzv. magické smyčky (magic loop). Díky fíglu na prsty je využijete i u nich. Alternativně můžete použít sadu 5 ponožkových jehlic, nebo delší kruhové jehlice a zmíněnou metodu magic loop. Co se síly jehlic týče, důležité je vybrat takové, se kterými docílíte podobného vzorku jako v návodu níže. Pokud máte ve vzorku na 10 cm více ok, použijte větší jehlice abyste pletli volněji. Máte-li méně ok než udává vzorek, použijte menší velikost jehlic.

Pokud pletete ponožky nebo máte oblíbené vícenitkové příze síly 4ply/fingering, jistě ve svých zásobách najdete nějaké vhodné. Chcete-li koupit novou přízi, z osobní zkušenosti mohu doporučit například následující:

  • CoopKnits – Socks Yeah!
  • Lang Yarns – Jawoll, Jawoll Magic Degradé, Jawoll Twin
  • Malabrigo – Sock (ta přes své jméno nevydržela na ponožky, ale na rukavice je myslím výborná)
  • Schachenmayr – Regia Pairfect, Regia Premium Merino Yak
  • Schoppel Wolle – Zauberball

Osobně jsem s nimi zatím rukavice ani ponožky nepletla, ale na rukavice by zřejmě vhodné mohly být následující příze:

  • Filcolana – Anina, Arwetta
  • Isager – Merilin
  • Ito – Shimo
  • Knitting for Olive – Merino
  • Kremke – Lazy Lion Sock Yarn
  • Rellana – různé ponožkovky
  • Schachenmayr – další ponožkovky Regia

Určitě ještě nějaké rukavice v budoucnosti upletu, a chtěla bych zkusit další příze. Seznam tedy budu postupně doplňovat. A vás prosím, pokud úspěšně zkusíte nějakou přízi zde neuvedenou, napište a já ji ráda přidám jako tip pro další pletaře a pletařky.

Spotřeba je necelých 50g, bude vám tedy stačit jedno klubko přízí jako jsou Lang Yarns Jawoll nebo přadeno CoopKnits Socks Yeah!, ze 100g klubka Schachenmayr Regia nebo přadene Malabrigo Sock naopak můžete vyrobit dva páry.

Využijte zbytky z jiných projektů

P2198455Úplně první rukavice určené pro mne jsem začala plést ze samostatného přadene příze Malabrigo Sock, protože jsem netušila, jaká bude nakonec spotřeba. A taky mi to přadýnko už nějakou dobu leželo doma a nevěděla co s ním. Byl to takový ten impulzivní nákup kvůli barvám a provedení, láska na první pohled, znáte to. Na ponožky je tahle příze i přes své jméno málo trvanlivá (jak jsem se přesvědčila u svých dvou prvních párů ponožek, které měly po týdnu nošení na patách obří díry). Čepice bych z ní upletla dvě až tři, ale co se třemi stejnými čepicemi, když nehrajete žádný týmový sport. Šátek by byl zase maličký. Na tkaní by se asi dříve nebo později příze hodila, ale kdoví jak dlouho by trvalo, než bych nastřádala další podobně silné na jeden celý projekt. Pravděpodobně tohle přadeno prostě čekalo na to, až se konečně pustím do prsťáků.

Z přadene jsem nakonec pohodlně upletla 3 rukavice – první prototyp pokažený, ale užitečný k proměření a promyšlení finálního střihu, a 2 ostré rukavice. A ještě mi zbylo asi 40 g (viz obrázek; prototyp měl obří díru na palec, což jsem ale bohužel zjistila až po upletení všech ostatních prstů – alespoň jsem měla natrénováno). Takže ideální zpráva pro zpracování třeba i malých zbytečků ponožkových přízí, kterých se mi za téměř 3 roky pletení ponožek shromáždilo nemálo.

Druhé rukavice, na fotografii výše, už vznikaly přesně z těchto zbytečků – chtěla jsem je ale stejné, a tak jsem musela trochu hlídat, aby bylo klubko dostatečně velké a zbylo i na stejnou část na druhé rukavici. Pracovala jsem s různými barvami CoopKnits Socks Yeah! a pestrým zbytečkem příze Shepherd’s Sock Yarn od výrobce Lorna’s Laces. Nikdo ale netvrdí, že rukavice musí být stejné, tak se nenechte svázat nějakou konvencí a upleťte je přesně tak, aby vám dělaly radost a pomohly od zbytků po ponožkových projektech. Chcete-li mít barvy rozložené podobně, na konci návodu najdete informace o tom kde barvy navázat.

Fígl na prstíky (a jiné malé kruhy)

Jak už jsem předesílala, pro drobné obvody u prstů mě napadlo aplikovat techniku, kterou jsem se naučila při pletení knoflíkové légy u jednoho cardiganu (na Ravelry ho najdete tady). Upletete s ní skoro celý prst, jen na jeho samotné špičce při zužování a ukončení přejdete zpět na klasické pletení v kruhu.

Kruhový obvod při této technice pleteme jako bychom pletli rovně tam a zpátky rub a líc. Abychom to ale mohli udělat, musíme si správně očka na jehlicích seřadit. Nejlépe tak učiníme, když si oka v kruhu rozdělíme na dvě poloviny, na dvě rovnoběžné jehlice. Podobně jako bychom se chystali na sešití pletacím stehem. Místo ukončení úpletu ale sejmeme oka na jednu jehlici, střídavě ze zadní a přední jehlice.

Když máme všechna oka na jehlici, pleteme tak, že oko, které bylo původně na zadní jehlici sejmeme, zatímco máme přízi vepředu před úpletem, a oko, které bylo původně na přední jehlici pleteme zcela běžně hladce. Když dopleteme na konec jehlice, práci otočíme, a pleteme zpět obdobně další řadu. V podstatě tak v každé řadě upleteme jeden půlkruh celého obvodu.

V rámci následujícího návodu si postup zopakujeme ještě jednou, jinými slovy, s obrázky a trochu podrobněji.

Jak na ně

Jak si rukavice můžete přizpůsobit

Rukavice jsem naplánovala na vlastní ruce, přitom například zahradnické rukavice nosím velikosti 7. Myslím, že návod je použitelný i pro větší dámské ruce, jen bych u nich doporučila prodloužit prsty ještě předtím, než je začnete zužovat. Šířka dlaně by vzhledem k pružnosti úpletu a šířce mých řemeslnických lopat měla být dostatečná. Přizpůsobit ale můžete pružný lem – udělat jej například delší až hluboko do rukávu nebo k tříčtvrtečním rukávům, nebo naopak krátký těsně na zápěstí.

Materiál

50g příze síly 4ply nebo fingering, o návinu přibližně 400m/100g. Můžete využít i různé zbytky podobných přízí, například z pletení ponožek.

Jehlice a další pomůcky

  • Jehlice o síle 2,25 (nebo sílu pro dosažení odpovídajícího vzorku) pro pletení v kruhu (25 cm dlouhé jehlice, nebo sadu ponožkových jehlic, eventuálně delší kruhové jehlice pro metodu magic loop); další jehlice o stejné síle pro pletení krátkých rovných řad prstů (pokud budete plést na ponožkových jehlicích, budou vám stačit ty, pokud zvolíte malé kruhové jehlice, budete nejspíš potřebovat ještě jedny, ale ty mohou být libovolně dlouhé).
  • 1 značkovač pro konec řady a 2 další značkovače odlišné barvy.
  • Pomocná příze pro odkládání pasivních ok (sama mám pro tento účel nejraději silnou bavlněnou přízi, v podstatě provázek, o síle přibližně 150m/100g), konkrétně cca 10 cm na oka palce, 10 cm na oka malíčku a případně dalších cca 15 cm na oka dlaně až budete plést jednotlivé prsty.
  • Jehla s tupou špičkou, pro snímání ok na pomocnou přízi, ukončování úpletu pletacím stehem a pro zatkání konců do rubu úpletu.
  • Nůžky.
  • Volitelně můžete využít počítadlo řad. Já si jej nemohu vynachválit!

Vzorek

32 ok a 40 řad lícového žerzeje na 10 cm

Návod

Nahoďte 60 ok a spojte je pro práci v kruhu preferovanou metodou (na 25cm krátké jehlici, na ponožkových jehlicích, nebo metodou tzv. magic loop). Na začátek umístěte značkovač. 

Pružný lem

Pleťte patent 2 oka hladce, 2 oka obrace, celkem 30 řad. Takový lem je dlouhý přibližně 8 cm – pokud chcete lem delší nebo kratší, přizpůsobte počet řad pleteného patentu.

Rozšíření pro palec

31. řada – pleťte všechna oka hladce.

32. řada – upleťte 28 ok, umístěte značkovač odlišné barvy než ten pro konec řady, pleťte 2 oka, umístěte druhý značkovač a pleťte do konce řady (28 ok).

33. řada – pleťte ke značkovači, sejměte ho, rozpleťte následující oko za přední a zadní nit, pleťte hladce až k poslednímu oku před značkovačem, opět ho rozpleťte, ale tentokrát nejprve za zadní a pak přední nit, sejměte značkovač a pleťte hladce do konce řady.

34. a 35. řada – pleťte hladce všechna oka.

Rozšíření jako na 33. řadě použijte pro každou 3. řadu, tedy řady 36, 39, 42, 45 a 48 (v řadě 48 budete mít mezi značkovači 16 ok). Ostatní řady (tedy ty první a druhé) pleťte hladce.

Řady 49–54 pleťte celé hladce, značkovače nechte prozatím umístěné v úpletu.

Otvor pro palec

55. řada – oddělíme palec, a to tak, že budeme plést 28 ok až k prvnímu značkovači, značkovač odstraníme, 16 ok mezi dvěma značkovači sejmeme na pomocnou nit, odstraníme druhý značkovač, na pravou jehlici nahodíme 2 nová oka, a pleteme dál do konce řady. Nyní máme na kruhové jehlici 58 ok.

Řady 56–70 pleteme hladce.

Otvor na malíček

71. řada – upleteme hladce 52 ok, 6 ok před koncem řady sejmeme na pomocnou nit, dočasně odstraníme značkovač pro konec řady, a dalších 6, tedy první oka 72. řady, sejmeme na pomocnou nit. Na pravou jehlici nahodíme 2 nová oka, mezi ně umístíme značkovač, a dopleteme 72. řadu (nyní máme na jehlicích 48 ok).

Řady 73–75 pleteme hladce. Na konci můžeme přestřihnout přízi, necháme asi 7 cm dlouhý konec. Od následující řady už budeme plést jednotlivé prsty, a pro ně začneme řady počítat znovu od nuly a pro každý prst také napojíme novou přízi.

Prsteníček

P2198468Odstraníme značkovač pro začátek řady. Z kruhové jehlice sejmeme oka pro pletení prsteníčku na rovnou jehlici, a to následujícím způsobem. Dosud aktivní jehlice držíme paralelně vedle sebe, jednu vepředu a jednu vzadu. Na novou jehlici sejmeme celkem 16 ok, a to střídavě vždy 1 ze zadní a 1 z přední jehlice (tedy 8 ok ze zadní a 8 ok z přední jehlice). Na starých jehlicích necháme zbylých 32 ok, použijeme je později na další prsty (máte-li nedostatek jehlic, můžete těchto 32 ok umístit na pomocnou nit). A dále pokračujeme pouze na nové jehlici, a budeme plést tam a zpět, nikoliv dokola (nabírání ok střídavě ze zadní a přední jehlice na novou jehlici můžete vidět na obrázku s béžovou přízí). 

Napojíme novou přízi. Každou řadu budeme plést následovně: s přízí vepředu sejmeme první oko (bylo původně na zadní jehlici), další oko upleteme hladce s přízí zcela běžně vzadu (toto oko bylo původně na přední jehlici). Tato dvě oka střídáme do konce řady – tedy (opakuji) 1 a všechna lichá sejmout s přízí vepředu, a pak 1 a všechna sudá běžně uplést. Na konci řady otočíme práci a další řadu pleteme obdobně. V podstatě touto metodou uleteme v jedné řadě jeden polokruh obvodu prstu, a v následující řadě druhý polokruh prstu.   

Celkem takto upleteme 48 řad (je to jako bychom upletli 24 řad dokola). Máte-li delší prsty, můžete přidat více řad.

P2198459Pro zúžení na konci prstu vrátíme oka na jehlice pro pletení do kruhu. Začneme snímat z té strany dosud rovné řady, na které momentálně není pletací příze. Snímáme střídavě oka na jednu a druhou jehlici pokud pleteme na ponožkových jehlicích, nebo na dva konce kruhových jehlic pokud pleteme jimi. Ilustrační fotografie pro tento postup využívá oranžovou přízi. Až budeme mít sejmutá všechna oka, budeme připraveni plést opět dokola, a mezi posledními dvěma sejmutými oky budeme mít aktivní pletací přízi. Budeme pokračovat zúžením prstu.

Obvod už je velmi malý, proto budou vyhovovat metody více ponožkových jehlic, nebo tzv. magic loop (sama preferuji magic loop): 

1. řada – dvakrát zopakujeme: [1. oko sejmout hladce, 2. oko sejmout hladce, a splést je za zadní nit; uplést 4 oka; splést 2 oka hladce].

2. řada – pleteme všechna oka hladce.

3. řadu pleteme obdobně jako 1. řadu, dvakrát zopakujeme: [1. oko sejmout hladce, 2. oko sejmout hladce, a splést je za zadní nit; uplést 2 oka; splést 2 oka hladce].

Zbylá oka rozdělíme na 2 poloviny a ty sešijeme pletacím stehem (tzv. Kitchener stitches), například podle tohoto návodu. Ustřihneme přízi několik centimetrů od konce úpletu. Později tento koneček zapošijeme v rubu.

Prostředníček

P2198460Na pletení prostředníčku si opět připravíme rovné jehlice, nejprve vytvoříme 2 nová oka: nejlépe nabereme 2 oka z poslední řady, kde jsme pletli ještě celou dlaň, od kořene hotového prsteníčku (podívejte se na ilustrační fotografii s fialovou přízí), a následně sejmeme ze starých jehlic nebo pomocné nitě dalších 16 ok, střídavě po jednom ze zadní a přední jehlice (obdobně jako jsme snímali oka pro pletení prsteníčku). Celkem teď máme 18 ok, která budeme po napojení nové příze plést opět metodou lichá oka snímat s přízí vepředu, sudá oka běžně uplést. Upleteme takto 52 řad (tedy jakoby 26 řad do kola), nebo úměrně více pokud potřebujeme delší prsty.

Obdobně jako u prsteníčku vrátíme oka na kruhovou jehlici a budeme plést špičku, zúžíme v 1. a 3. řadě a 2. řadu budeme plést celou hladce. Následně opět sešijeme konec prstu pletacím stehem a ustřihneme konec příze pro pozdější zapošití v rubu.

Ukazováček

Podobně jako u prostředníčku vytvoříme na nové jehlici 2 nová oka u kořene hotového prostředníčku a na rovnou jehlici přidáme střídavě posledních 16 ok zbývajících z pletení dlaně. Po napojení nové příze budeme celkem 18 ok plést opět tak, že lichá oka sejmeme s přízí před úpletem a sudá běžně upleteme. Celkem takto upleteme 48 řad (tedy jako bychom pletli 24 řad do kruhu), nebo více pokud máme delší prsty.

Obdobně jako u předchozích prstů vrátíme oka na jehlice pro pletení dokola, v 1. a 3. řadě zmenšujeme, 2. řadu pleteme celou hladce. Nakonec sešijeme prst pletacím stehem.

Malíček

Nejprve vytvoříme 2 nová oka na konci blíže k ostatním prstům, nejlépe nabráním 2 ok z předchozí řady (obdobně jako na ilustrační fotografii s fialovou přízí), a následně střídavě nabereme dalších 12 ok z pomocné příze. Napojíme novou přízi, a pleteme opět na rovné jehlici tak, že 1 oko sejmeme s přízí vepředu a 1 oko běžně upleteme. Celkem pleteme 40 řad (tedy 20 kruhových řad), a následně zúžíme ke konci: v 1. a 3. řadě zmenšujeme, 2. řadu pleteme hladce. Pak ukončíme sešitím pletacím stehem.

Palec

Začneme 2 novými oky v místě kde je palec napojen k dlani, a následně střídavě nabereme 16 ok z pomocné příze. Celkem tedy budeme plést 18 ok, po napojení nové příze opět metodou 1 oko sejmout s přízí vepředu, 1 oko uplést hladce, a to opakujeme po celé řadě. Celkem upleteme 38 řad (19 řad dokola), následně zužujeme (1. řada zužujeme, 2. řada hladce, 3. řada zužujeme) a úplet ukončíme pletacím stehem.

Dokončení

Všechny konce přízí v rubu zatkáme preferovanou metodou. Různé metody najdete sice v angličtině, ale se srozumitelnými ilustračními fotografie například zde. Pro rukavice preferuji návod v kapitole „Weaving In Ends on the Diagonal“.

Barevné alternativy

Barvy můžete na rukavicích střídat dle libosti, pokud byste ale chtěli dosáhnout obdobného efektu jako na první fotografii v článku, střídejte barvy následujícím způsobem: 1. barva od nahození až po konec patentu (30 řad), 2. barva od řady 31 do řady 54, 3. barva od řady 55 do řady 76, a pak pro každý prst jiná barva (celkem tedy 8 barev).

Druhou rukavici upleteme obdobně, a pro dokončení celý pár ještě vypereme podle doporučení výrobce příze. Ať vám dělají radost a zahřejí ruce!

 

Budete-li mít jakékoliv dotazy nebo připomínky, neváhejte se na mne obrátit, například na emailu anna@annine.cz nebo přes messenger na Facebooku anniné. Na stejných kontaktech ocením také upozornění na případné chyby či nedostatky v návodu, které ráda opravím.  

Prosím použijte tento návod jen pro osobní potřebu, při pletení pro sebe, svou rodinu, nebo přátele. Chcete-li mne podpořit v tvorbě dalších návodů, můžete mi přispět třeba i maličkou finanční částkou na účet 1169163029/3030.

 

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

Zpět do obchodu