Balíčky odesílám v úterý a v pátek. Pokud na svou objednávku spěcháte, napište mi prosím, a vymyslíme jak ji za Vámi dostat co nejdříve.

Ruční tkaní

Každý z mých tkaných výrobků je jedinečný. Je to nejen vědomé rozhodnutí, ale také vlastnost vyplývající z podstaty ručního zpracování příze a hotové tkaniny. Ruční práce ale pro mne není omluvou pro chyby, snažím se o co nejkvalitnější řemeslné zpracování každého výrobku. K tkalcovskému řemeslu zároveň přistupuji s pokorou. Vím, že snaha o dokonalé zpracování je celoživotní cesta. 

Jak moje tkané kousky vznikají? 

prize_na_fb_001-1024x1024Jsem nezávislá tkadlena a vše vyrábím sama v Čechách, v obci Kluky u Kutné Hory. Příze pro tkaní získávám od evropských distributorů, kteří jasně deklarují původ materiálu. Dbám na to, aby pocházel z udržitelného zemědělství, tradičních malých chovů, a byl eticky a ekologicky získáván a dále zpracováván. Odebírám ručně barvené příze od nezávislých barvířek, nebo ručně předené od českých a slovenských přadlen. Některé příze barvím sama. Mám-li příležitost, pracuji s recyklovaným materiálem, nebo setkávám zbytky z jiné textilní výroby.

Na začátku jsou klubíčka a přadena. A musím se přiznat, že prohlížení, vybírání a nakupování příze je jednou z věcí, které mě na tomhle povolání baví nejvíc. Vybírám kvalitní přírodní materiály, které jsou získávány eticky a zpracovávány ekologicky. Ale taky musí být krásné a netuctové. Samotné mi přitom nevadí hrubší příze – někdy se mi zdá, že čím víc ovčí vlna kouše, tím víc hřeje – ale myslím i na ty z vás, kteří máte citlivější pokožku.

No a při vybírání a nakupování se často přistihnu, že vybírám barvy hlavně pro svůj šatník. Potom vzpomínám na debaty s vámi na stánku, nebo přemýšlím o barevných kombinacích, které bych sama nosila, kdybych byla odvážnější. Prostě se snažím, aby moje nabídka byla barevně a vzorově pestrá. Ono mě tkaní i více těší, když je každý kousek jiný.

Začátkem roku 2019 jsem začala některé příze sama barvit. Nejsem tedy závislá jen na nabídce průmyslově barvených přízí nebo produkci nezávislých barvířů a barvířek, ale mohu barevnost příze plánovat i s ohledem na následný proces tkaní. Barvím například přízi tak, abych v tkanině mohla vytvářet pruhy bez nutnosti použít více klubek, a vyhnu se tedy množství spojů uvnitř tkaniny. V budoucnosti bych se ráda učila tradiční formy barvení pro tkaní a vyzkoušela práci s přírodními barvami.

S každou šálou nebo plédem trávím hodiny a někdy dny. Přemýšlím a plánuju, vybírám materiál, barvy, uvažuji o velikosti budoucího kousku. Vybarvuju si čtverečky a počítám nitky a spotřebu příze. Říkám si, jestli mě bude práce zrovna na tomhle kousku bavit, představuji si, jak bude vypadat výsledek po dokončení a prvním vyprání, snažím se mít před očima člověka, který si jej pozve do svého šatníku.

Čas, který strávím s každou šálou se může zdát být dlouhý, ale co je to proti tomu, jak dlouho s ní pak budete vy. Chci, aby Vás tkanina zaujala nejen na první pohled, ale taky na desátý dotek a stopadesáté nošení.

annine_003Důležité je pro mě i povídání s vámi. Možná je to hned druhá nejoblíbenější věc po shromažďování klubíček. Ráda s vámi mluvím o materiálech a o samotném tkaní, vaše názory jsou obrovskou inspirací. A práce na zakázku pak velkým společným dobrodružstvím. Právě díky vašim nápadům se posouvám dál, nutí mě experimentovat a přemýšlet o každodenní rutině z jiné perspektivy.

Šála přesně podle vašich představ

Pokud si přejete vyrobit tkaný pléd nebo šálu na zakázku kontaktujte mne prosím. Většinou vypadá proces zakázkového tkaní následovně. Společně vybereme materiál. Napíšete mi, zda jste na něco alergičtí nebo jak citliví jste na ovčí vlnu. Řeknete si, jestli chcete kousek na celoroční nošení nebo na sezónu, a jak silnou nebo velkou šálu si představujete. V této fázi určitě doporučuji stavit se za mnou na některém trhu - můžete materiály osahat a zkusit jak jsou hotové výrobky z nich těžké a objemné. Většinou s sebou nosím vzorníky barev od svých dodavatelů.

Podíváte na dostupnou barevnici. Většina materiálů, se kterými pracuji, má barevnici dostupnou on-line. K některým mám vzorníky a nosím je sebou na trhy. Každopádně prosím počítejte s tím, že barva může na monitoru vašeho (i mého) počítače vypadat jinak, než ve skutečnosti. Stejně tak se může mírně odlišovat od vzorníku - pokud barvení probíhá v šaržích. Toho se ale nemusíte bát - pokud by výsledek neodpovídal vašim představám, nemusíte kousek utkaný na zakázku kupovat. Ze zkušenosti vím, že pro mne nebude problém jej prodat někomu jinému. Snad jen kdybyste mě donutili utkat něco vysloveně proti mé vůli...

Vymyslíme společně vzor nebo kombinaci barev. Můj tkalcovský stav nedovoluje kdovíjaké vzorování. Pracuji s hladkou plátnovou vazbou, která mě omezuje na podélné a příčné pruhy, různé čtverce a obdélníky, a několik základních tradičních tkalcovských vzorů (podívejte se do galerie). Mne samotnou to netrápí, plátnová vazba mne pořád inspiruje, a nedostatek vzorů si vynahrazuji ručně barvenými nebo jinými speciálními přízemi. Pokud ale hledáte něco komplexnějšího, musíte se obrátit na tkalce nebo tkadlenu s vícelistým stavem.

Řeknete si, jak velký má tkaný kousek být. Můj (zatím) nejširší tkalcovský stav mi dovoluje tkát šířku maximálně 80 cm - po sejmutí ze stavu a prvním vyprání se ale tkanina srazí o přibližně 10 %. Dostávám se tedy na šířku něco málo přes 70 cm. Co do délky nejsem omezená - většinou ale tkám šály a plédy dlouhé kolem dvou metrů - s delšími už se hůř manipuluje. 

zakrucovac_01-1024x530

A pak už jen čekáte. Snažím se pro vás držet co nejvýhodnější ceny, proto odebírám materiál ve velkém. To ale znamená, že nenakupuji příliš často - přibližně jednou za několik měsíců. Počítejte tedy prosím s několikaměsíční dodací lhůtou. Pokud trváte na rychlejším dodání, mohu objednat přízi v některém z existujících maloobchodů - cena ale bude vyšší, s ohledem na reálnou cenu objednané příze. Pak dodání hotové tkaniny trvá od dvou do tří týdnů. Odhad konečné ceny i termínu dodání jsem schopná sdělit v průběhu našeho společného vymýšlení.

Nejčastěji se cena hotového plédu nebo šály pohybuje v rozmezí 2900 - 3900 Kč, v závislosti na materiálu, velikosti a náročnosti zpracování. 

Chcete si šálu utkat pod mým dohledem sami? Můžete se přihlásit na jeden z mých kurzů

 

 

Zpět do obchodu